نقش زندگی بر تنه خشک درختان سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک از نقش تراشی بر تنه خشک شده تعدادی از درختان اراک خبر داد.

ارسال شده در: اخبار | 0

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک، محمدرضا کشاورزیان با تاکید بر اهمیت بکارگیری همه تلاش و تمهیدات لازم برای حفظ حیات درختان گفت: درخت زنده در کنار فواید زیست محیطی بهترین منظره را در محیط ایجاد می کند و هر فصل نمایی زیبا از رنگ و طرح درخت در معرض تماشای مردم قرار می گیرد، اما در مواقعی به دلایل مختلف با خشک شدن درختان مواجه می شویم.

وی ادامه داد: درخت خشک شده از ریشه کنده نمی شود و معمولا تنه خشک شده درخت با همان وضعیت باقی می ماند که برای ایجاد نمایی مناسب با بهره گیری از تخصص هنرمندان روی تنه خشک شده نقش تراشی و  نمایی زیبا ایجاد خواهد شد.

کشاورزیان با اشاره به خشک شدن تعدادی از درختان اراک، افزود: با دو نفر از هنرمندان اراکی که در سالهای گذشته هم با این سازمان همکاری داشتند توافق شده و قرار است نقش تراشی تعدادی از درختان خشک شده اراک را انجام دهند.

وی اظهار کرد: این دو هنرمند هنرمندان نقاشی دیواری، کاشی و معرق، نقش برجسته با گل و چوب، مجسمه سازی و حجم سازی با چوب و تنه درختان خشک شده در بخش شهری خلق صورتک پارک امیرکبیر، هفت سین میدان شهدا و سرداران را در کارنامه کاری خود دارند.

کشاورزیان تاکید کرد: این آثار هنری با دستان و در واقع با تفکر یک هنرمند خلق می شود و خلق چنین آثاری در منظر شهری به ایجاد محیطی آرامش بخش و زنده برای شهروندان کمک می کند.

یکی از هنرمندان اراکی که در طرح پیکر تراشی تنه درختان خشک شده مشارکت دارد، با اشاره به ۱۷ سال سابقه تدریس در رشته گرافیک گفت: رنگ آمیزی سطوح مختلف، تراشیدن چوب یا فلزات برای نقش بستن منظره یا نمایی خاص به نوعی دمیدن روح در یک قطعه بی جان محسوب می شود.

وی ادامه داد: این آثار هنری با دستان و در واقع با تفکرات یک هنرمند خلق می شود و در واقع فرد احساس و روح خود را در یک اثر به یادگار گذاشته است به همین دلیل تماشای این آثار هنری برای بینندگان نوعی آرامش به همراه دارد.

این هنرمند اظهار کرد: یکی از شاخه های هنری، پیکر تراشی است که این هنر برای چوب های خشک شده و بلا استفاده درختان نیز بکار گرفته می شود و در سال های اخیر برای درختان شهری خشک شده بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به همکاری با سازمان سیما، منظر و فضای سبز اراک برای نقش تراشی چوب درختان خشک شده گفت: دو درخت از درختانی که آماده برای اجرای این هنر انتخاب شده اند به زودی عملیات پیکرتراشی آن انجام خواهد شد.

دیگر هنرمند اراکی مشارکت کننده در این طرح بهره گیری از هنرهای مختلف به صورت تخصصی در بخش زیباسازی شهری را کلید پویایی و زنده بودن محیط شهری توصیف کرد و افزود: همپای توسعه کالبد خشک و سخت شهری که شامل ساختمان های بلند مرتبه، تعدد خودروها و… می شود کالبد هنری شهر هم با بکارگیری رنگ و نقش باید توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به ارتباط نمای بصری محیط شهری با روان شهروندان و تاثیر مستقیم این موضوع در ایجاد آرامش بین شهروندان، بیان کرد: یکی از هنرهای مورد توجه در سال های اخیر نقش تراشی چوب خشک شده درختان است که این نوع هنر در پویایی محیط شهری تاثیرگذار است.

قسمت گفتگوها بسته شد.